KNIHA TÝDNE

Miloš Urban – Hastrman

Praha: Argo, 2001. ISBN 980-7203-347-6

Dnes pro vás knihu týdne vybrala naše Marťa Wo., nejlepší ředitelka na celém světě! 😉  ❤️

„Žlutozelené, poněkud vypoulené oči, propadlé tváře v bledém obličeji, nos, do kterého by mohlo pršet, ústa s tenkými rty, už při náznaku úsměvu odhalujícími dvě řady štičích zoubků … dlouhé vlasy neurčitého odstínu, připomínající vodní trávu.“
Podivný mužík, který se po dvou stech letech, někdy v osmnáctém století, vrací z toulek po světě na své panství pod horou Vlhošť, je baron Johan Salmon de Caus. Hastrman. A zamiluje se krásné Katynky. Na první pohled by se mohlo zdát, že je to pohádka pro dospělé.
Hastrman aneb Zelený román, však patří mezi nejlepší romány Miloše Urbana reflektující aktuální problémy naší společnosti. Příběh je vystavěný do dvou částí – dvou období. První část je zasazena do dob, kdy ještě mezi lidmi byly běžné staré pohanské zvyky a měli hluboké pouto a úctu k přírodě. Ve druhé části se děj společně s hastrmanem přenese o dvě stě let dopředu, do konce 20. století, do časů, kdy je krajina nemilosrdně devastována a rituály vymýceny. Hastrmanovi se to nelíbí. Hastrman to tak nenechá. A nemá problém jít přes mrtvoly. Nejen za obranu přírody a starých časů, ale i pro vášeň a lásku. Ostatně o vraždy, hlavně rituální, není v Urbanových románech nikdy nouze. Stejně jako o vášeň i krutost, poetiku i děs.
Kniha týdne Hastrman
A takový je Miloš Urban. Je mistrem ve vytváření atmosféry, ať už mýtické, či dobové. Pod jeho rukama ožívají prastaré rituály, současnost se protíná s minulostí, realita s fabulací, někdy-mnohdy až mrazivě. To všechno má i Hastrman. Kniha, která by se dala označit za černou knihu ekoterorismu, je ale především knihou zelenou. Získala cenu Litera 2001 za prózu. 📚✌❤
#knihovnatrinec#knihatydne #martadoporucuje#copravectu#tipnacteni #bookstagram#ilovereading

DOPORUČUJEME

Stavte se pro Knihu týdne do Knihovny pro dospělé nebo si ji rezervujte v našem katalogu.

Zároveň vás chceme pozvat na páteční Literární večer s Milošem Urbanem. Přijďte se setkat s “českým Tarantinem” osobně! ;-)