3D tisk v Knihovně Třinec

Odteď můžete v Knihovně Třinec tisknout i ve 3D

Tiskneme na modelu 3D tiskárny ORIGINAL PRUSA i3 MK3S.  Tato služba je součástí nabídky studovny v Knihovně pro dospělé. 

Jak takový tisk probíhá?

  • Soubor k tisku si přinesete ve formátu .stl na flashce nebo SD kartě. Soubor můžete mít také připravený na cloudovém uložišti.
  • Dáte vědět knihovnici nebo knihovníkovi ve studovně, že máte zájem o 3D tisk.
  • Vše připravíme, nastavíme a vy počkáte, až bude hotovo. Upozorňujeme dopředu, že tisk i malých předmětů může trvat i hodinu nebo více.
  • Cena za tisk se odvíjí od celkové doby tisku. Cena tisku je 20 Kč první hodina a pak každá započatá je za 5 Kč. Tisk je možný pouze v době, kdy je knihovna otevřena. Aktuální otevírací dobu najdete tady.
  • V případě náročnějšího tisku je nutné se dopředu domluvit s obsluhou studovny.

K tisku prozatím používáme pouze filament PLA (informace o tomto materiálu najdete např. zde). Výběr barev je omezený, ale průběžně ho obměňujeme a doplňujeme. Tisk z jiného materiálu je možný, pokud ho sami dodáte – poplatky za tisk se tím nemění.

Tipy pro vás

Pokud jste nováčci a 3D tisk byste si chtěli zatím třeba jen vyzkoušet, tak doporučujeme stáhnout si některý z modelů pro nekomerční využití:

https://pinshape.com/

https://www.thingiverse.com/

https://www.prusaprinters.org/ 

Vlastní modely můžete si můžete tvořit třeba zde:

https://www.tinkercad.com/

https://freecadweb.org/

http://cookiecaster.herokuapp.com/

A jak se dá taková 3D tiskárna využít a k čemu?  Třeba k tisku šmejdítek, tj. těch součástí za pár haléřů, které vám při poruše znehodnotí celý spotřebič. Dále naši uživatelé tisknou např. montessori pomůcky, originální hračky, hlavolamy, pomůcky pro doplnění výuky apod.

73415944_10162522634220024_7585688530009980928_o