Aktualizuj si systém

7Duben

Místo konání
Knihovna Třinec - velký sál

Čas: 08:00
Kapacita: 20 osob
Vstupné: 100 KčAktualizuj si systém s Demagog.cz

V rámci festivalu dokumentárních filmů o lidských právechaktualizuj si systém nápis Jeden svět Třinec 2018 pro vás ve spolupráci s Demagog.cz chystáme workshop nazvaný Aktualizuj si systém, kterého se můžete zúčastnit v sobotu 7. dubna 2018 ve velkém sále třinecké knihovny.

Vrchní koordinátor sdružení Demagog.cz a náš milý host, Jan Tvrdoň, nás provede workshopem a ukáže nám, jak se vyznat v záplavě (dez)informací, které se na nás ze všech stran valí. Během 90 minut
se naučíme, jak nenaletět hoaxům a fake news a dozvíme se, jak je
důležité mít kritické myšlení. Nahlédneme také pod pokličku a dozvíme
se, jak ověřuje informace Demagog.cz. Vstupenky si můžete již nyní koupit v Infocentru Třinec.

Demagog.cz

Demagog.cz vznikl v únoru 2012 a přímo navazuje na slovenskou verzi projektu – Demagog.sk. Ten vznikl jako dobrovolná a nezávislá iniciativa Mateje Hrušky a Ondreje Luntera, studentů Masarykovy univerzity v Brně.

Projekt Demagog.cz je v České republice unikátní nezávislou factcheckingovou platformou, která má za cíl kultivovat veřejnou debatu v naší zemi a to zejména prostřednictvím ověřování faktických tvrzení politické elity. Naše činnost spočívá tedy primárně v poukazování na nepravdivá a manipulativní vyjádření, která křiví veřejný prostor. V rámci analýz projekt hodnotí výhradně faktické výroky/prohlášení politiků, která podrobuje zkoumání. To probíhá dohledáváním primárních zdrojů informací. Za dobu fungování již byly našimi postupy (viz metodologie) ověřeny tisíce výroků českých politických špiček. Zjednodušeně – snažíme se poukazovat na to, jestli a kdy konkrétně čeští politici mluví pravdu, nebo naopak veřejnost klamou.

Demagog.cz je neziskovým a dobrovolnickým sdružením lidí, není spjat s žádným politickým subjektem a ve svých aktivitách postupuje podle jasně veřejně dostupné metodologie s důrazem na standardy žurnalistické práce (viz Etický kodex).

Za dobu, co funguje (od března 2012), se projekt dostal do povědomí české veřejnosti i médií, získal některá ocenění (např. Novinářská cena 2012 – cena Google za inovativní občanskou online žurnalistiku či Křišťálová lupa – opakovaná umístění v TOP10 v kategoriích projekt roku a veřejně prospěšná služba). Inspirace pro Demagog.cz vychází primárně z fungujících organizací jako PolitiFactFactCheck.org nebo The Washington Post Fact Checker. (zdroj: demagog.cz)

 

 

Kalendář

<< Březen 2019 >>
PÚSČPSN
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31