Digitální závislost

11Říjen

Místo konání
Knihovna Třinec - velký sál

Čas: 18:00
Kapacita: 80 osob
Vstupné: zdarma



Přednáška – Digitální závislost: prevence, výzkum a léčba

V pátek 11. října 2019 od 18.00 přivítáme ve velkém sále knihovny doktora Vladimíra Kmocha, který nám přijede do Třince povědět něco o tom, co je to Digitální závislost. Nenechte si ujít tuto jedinečnou přednášku, na kterou je vstup zdarma a je realizována v rámci projektu Společně bez bariér II financovaného Ministerstvem kultury ČR.

MUDr. Vladimír Kmoch ve svém příspěvku odpoví na tři otázky:

Jak digitální technologie ovlivňují výkon, spánek a chování?
Jak chránit sebe a své děti před digitální závislostí?  

Jaké jsou nejnovější studie na toto téma u nás i ve světě?

Přednáška Digitální závislost

V příspěvku se dozvíme, jak k tématu digitálních závislostí, které patří do skupiny behaviorálních závislostí, přistoupit z pohledu psychiatra a diagnostiky dle MKN-10, MKN-11 a DSM-5. Polovina dětských pacientů ambulantně léčených na Klinice adiktologie 1.LF UK a VFN se léčí pro digitální závislost nebo problémové užívání dig. technologií. Dozvíme se, co je gaming disorder. Jak například digitální technologie negativně ovlivňují u dětí školní výkon, spánek, empatii a mohou vést až k digitální demenci popisuje již celá řada studií. 

Mimo rizik psychických jsou tu i rizika somatická jako cukrovka, obezita, nedostatek pohybu v přírodě, myopie a podobně, což bude ilustrováno kazuistikou. V ČR je užívání telefonů na půdě školy řízeno rozhodnutím ředitele školy. Dle britské studie LSE (2015) zákaz užívání smartphonů ve škole vede ke zlepšení studijních výsledků asi o 6%. Například Francie úspěšně zavedla zákaz používání telefonů studenty ve školách v roce 2018. Omezení mobilních telefonů na školách zavedli i v Bavorsku, Švédsku, Dánsku a amerických státech Colorado a Connecticut. V dospělé populaci smartphony zhoršují koncentraci, spánek, paměť a empatii.

Dle studie ESPAD (2015) zaměřené na studenty 16leté v roce 2015, 27,6 % studentů hraje denně nebo téměř denně počítačové hry a 83,9 % denně surfuje na internetu. Bude diskutována i problematika nomofobie (no mobile phone fobie), včetně fantomových vibrací, nervozity ze ztráty signálu, docházení baterie, kterou dle různých studií prožívá 50-66% dospělé populace. K tématu Morbus Google, či co znamená kyberchondrie a jak nám komplikuje léčbu se také dostaneme.

 Dle neuropsychiatra M. Spitzera míra užívání Facebooku zvyšuje riziko deprese, větší osamělosti a nespokojenosti se životem (Spitzer M., Kybernemoc, 2016). Probírána bude i pomalá implementace aktualizovaných preventivních programů zaměřených tímto směrem v ČR. Dětem chybí prostor pro hru mimo domov včetně dobře řešených architektonických prvků hřišť a zahrad poskytující přiměřené riziko například i teenagerům (architekturadetem.cz). Na závěr přednášky zmíním možnosti prevence, výzkumu a léčby.

Digitální závislost WEB

Kalendář

<< Červenec 2020 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2