Ruce, které vyprávějí příběhy / divadelní představení

15Říjen

Místo konání
Knihovna Třinec - velký sál

Čas: 17:00
Kapacita: 80
Vstupné: zdarmaRuce, které vyprávějí příběhy

divadelní představení spolku OUKEJ

V úterý 15. 10. 2019 Knihovnu Třinec navštíví divadelní spolek OUKEJ, který veřejnosti představí příběhy podle literární předlohy, jež jsou přednášeny v mluveném a znakovém jazyce.
Vstupné je zdarma.

O představení

Knižní představení mají v ateliéru Výchovné dramatiky pro Neslyšící již více než 20 let svoji tradici. Jde o projekt, kdy si každý student vybere či vymyslí pohádku nebo příběh, ke kterému si výtvarně zpracuje jedinou kulisu – knihu.
Poté příběh pomocí pohybového divadla a využití českého znakového jazyka (ČZJ) převede do uměleckého vystoupení. Knižní vystoupení pak sklízí úspěch na různých kulturních festivalech, v rámci programů na podporu inkluze ve školách i společnosti. Jsou oceňovány nejen jako edukační, ale také jako samostatné nevšední divadelně-interaktivní představení.Po vystoupení je možné uskutečnit workshop, který se váže k tématu knihy a zároveň splňuje aktuální cíle konkrétní skupiny.Vystoupení byla primárně určena pro děti se sluchovým postižením, které motivují je ke čtení s porozuměním a zajímavou a poutavou formou jim pomáhají pochopit příběh. V současnosti roste poptávka učitelů i rodičů po knižních představeních také pro slyšící děti, které bývají těmito vystoupeními velmi zaujati. Častokrát mohou poprvé vidět jinou komunikační formu, seznamují se se znakovým jazykem a lidmi se sluchovým postižením.
Děti i dospělé zpravidla upoutá pohybové ztvárnění i zajímavý výtvarní artefakt – KNIHA. Tu si vyrábí studenti sami. Může mít klasickou i netradiční podobu a stává se jedinou kulisou i partnerem pro sdělení. Absolventi tohoto ateliéru ještě dlouho po ukončení studia se svými knihami vystupují.Nad knižními vystoupeními vždy dohlíží pedagogové ateliéru VDN, zejména vždy prof. Zoja Mikotová a prof. Broulíková

O divadelním spolku OUKEJ

Divadelní spolek OUKEJ vznikl na podporu umělecké a vzdělávací činnosti studentů a absolventů oboru Výchovná dramatika pro Neslyšící na DIFA JAMU v Brně.

Hlavní činností spolku je realizovat uměleckou divadelní tvorbu neslyšících i slyšících profesionálů, edukace a podpora neslyšících žáků v inkluzivním vzdělávání i jejich slyšících spolužáků, rozvoj českého znakového jazyka a jeho osvěta. Spolek se tedy kromě divadelních představení pro děti, mládež i dospělé zaměřuje také na tvorbu workshopů dramatické výchovy; spolupráci na výukových oporách; podporu neslyšících dětí a jejich rodin; zmírňování a odstraňování komunikačních bariér mezi neslyšícími a slyšícími za využití divadelních postupů.

Součástí spolku OUKEJ je také skupina zaměřující se na umělecké tlumočení hudby a divadla do ČZJ – Hands Dance.
Akce se koná díky podpoře Ministerstva kultury ČR v rámci projektu Společně bez bariér II. ve spolupráci s Komunitou neslyšících a nedoslýchavých Třinec.

 

 

 

Ruce, které vyprávějí příběhy WEB 3

Kalendář

<< Červen 2020 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5