Snídaně pro slony

25Červenec

Místo konání
Nám. T. G. M.

Čas: 09:00
Kapacita: neomezená
Vstupné: doborovolný příspěvekSousedská snídaně pro slony

Ve čtvrtek 25. července 2019 se bude od 9.00 do 11.00 konat na nám. T. G. M. akce, kterou jsme nazvali Sousedská snídaně pro slony. Akce je spojená s pořádáním veřejné sbírky na organizaci Save-Elephants, z.s. třineckého rodáka Arthura F. Sniegoně.

Vstup na akci není podmíněn příspěvkem, ale… Za každou korunu, kterou během sousedské snídaně na organizaci přispějete, nám slíbila Nadace via další korunu navíc. Podpořit nás můžete také tím, že přinesete něco dobrého na stůl a strávíte příjemné dopoledne s našimi knihovníky, dobrovolníky skupiny Dobro pro slony a dalšími podporovateli dobrých věcí.

Akci pořádáme ve spolupráci s organizací Save-Elephants, z. s., Nadací Via a Magistrátem města Třince.

Můžete se těšit na snídani, hudební vystoupení, výstavu fotek a veřejnou sbírku.

Arthur F. Sniegon (*1988, Třinec)

A. F. Sniegon je zakladatel a koordinátor Save-Elephants, z.s., elefangelista, který je toho času ve Střední Africe.

“Jakožto slezský rodák z Beskyd jsem měl k přírodě vždy blízko. Během cestování s rodinou po Evropě a později i dále samostatně či s přáteli (Maroko, Turecko, Irán, …) se mi otevřely široké obzory a já objevování přírody propadnul na trvalo. Studoval jsem gymnázium v Třinci a spřádal plány na expedice do Amazonie, Indonésie, Arktidy… Nejprve jsem však po maturitě na rok odcestoval do západní Kanady, kde jsem se učil jazyk, vydělával (zahradnictví, dřevorubectví i kavárenství) a dobrovolničil v Cochrane Ecological Institute. Následovala letní outdoorová výprava na dvacítku sopek Kamčatky a za tamními medvědy a poté tři roky studia Ekologické a evoluční biologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Během té doby jsem začal poznávat některé oblasti rovníkové Afriky a pochopil hloubku problematiky pytlácvtví slonů i jiných zvířat. Tématem osudu primátů ve fragmentovaném prostředí jsem v roce 2012 ukončil bakalářský stupeň univerzity a vydal jsem se „na rok“ tam, kde  jsem se viděl nejvíce prospěšný – zpět do Afriky na pomoc slonům. Na nároží na Albertově se píše „Kdy – když ne teď? Kdo – když ne my?“ a tato myšlenka dokonale zapadla do mého odvěkého přesvědčení, že dobru se musí jít vstříc. Na kole a na kajaku jsem proto procestoval bezmála 6000 km těmi nejzapadlejšími oblastmi Kamerunu, Gabonu, Konga, Demokratického Konga, Středoafrické republiky a Čadu abych poznal, zdokumentoval a následně změnil temnou realitu pytláctví slonů pro jejich kly. O výpravě hovoří můj první film „Zde jsou sloni.“ Ke studiu a vědě jsem se zatím nevrátil, ale pomýšlím na to. V Africe jsem dobrovolničil a pracoval v rámci ochrany slonů, vyšetřování ilegálního obchodu se slonovinou a nasazení detekčních psů pro organizace African Parks, LAGA a PALF (EAGLE Network), The Aspinall Foundation. Mám myšlení a ideály „idiota“ a jsem závislý na kráse – potřebuji ji vidět, tvořit i chránit. Nejlépe se cítím v divočině, obdivuji hory, sopky, pouště, rád fotím, cestuji na kajaku, zajímá mne entomologie a také včelaření. Na samém okraji civilizace mne však neopouští vášeň pro kulturu – píšu verše, jsem milovníkem hudby (africké i „naší“, ale vždy té dobré), tance, divadla (jak mi chybí náš třinecký dramaťák!) a literatury, zejména té ruské. Rád se učím cizí jazyky. Mými totemovými tvory jsou krkavec, vlk/pes, medvěd a slon. Nikdy nejím opice a v macdonalds. Ať žije spravedlnost, ať žijí sloni!” A. F. Sniegon

Více o Arthurovi, jeho organizaci a o způsobu, jak přispět naleznete na stránkách organizace: save-elephants.org.

Snídaně pro slony WEB

Kalendář

<< Červen 2020 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5