Bookstart

Bookstart – S knížkou do života

Ve čtvrtek 25. dubna 2019 jsme odstartovali naše zapojení do úspěšného mezinárodního projektu Bookstart.

Co je projekt S knížkou do života?

Projekt Bookstart, v českém prostředí pojmenovaný S knížkou do života, je mezinárodní iniciativa, do níž se zapojují všechny typy knihoven na daném územním celku, aby plnily jednu z nejdůležitějších, ale v dnešní době zatím velice málo rozšířených funkcí – knihovny se zde snaží o to, aby zapojily aktivní rodiče a seznamovaly společně s rodiči ty nejmenší čtenáře s knihou a nepřeberným množstvím příběhů (a informací) v ní. (Více o projektu na oficiálních stránkách projektu: sknizkoudozivota.cz).

Jak probíhá Bookstart v Třinci?

Aktivity, které se s projektem Bookstart – S knížkou do života pojí, budou celkem 3. Konkrétně se jedná o pravidelná vítání občánků, aktivity klubu MRKni a nově vznikající klub MRKni pro nejmenší.

Vítání občánků

Základ projektu v Třinci budou tvořit pravidelná vítání občánků. Rodiny v rámci nich obdrží speciální dárkové sety, které budou obsahovat leporela klasických říkanek pro děti s ilustracemi Markéty Vydrové, kalendáře pro rodiče s praktickými radami a informacemi o tom, jak dítě roste, co umí a kde si např. mohou zapisovat, co společně četli. Chybět nebude doporučující seznam knížek pro nejmenší děti. Součástí bude také pozvání do knihovny na nejbližší setkání pro rodiče s miminky, na kterém se rodiče dozví především to, jak dětem knížky číst. Dostanou také tipy na další aktivity, které jsou pro ně na Třinecku nejvhodnější.

MRKni

Bookstart obsahuje i stávající aktivity knihovny. Mezi ně patří klub MRKni – Máme Rádi Knížky, který je určen pro děti od 2 do 6 let a jejich rodiče. Hlavním tématem setkání je knížka, se kterou knihovníci spolu s dětmi a rodiči různě pracují. Na programu tak často bývají hry, tvoření, malování nebo dobrodružné výpravy po knihovně, které dětem přibližují pohádkový příběh.

Klub probíhá jedenkrát v měsíci, ve středu odpoledne (16.00–18.00).
Nejbližší termíny: 13. 11., 11. 12. 2019 a 15. 1., 19 .2., 11. 3., 8. 4., 20. 5., 10. 6. 2020.
Akce je zdarma a není nutné se na ni dopředu hlásit.

MRKni pro nejmenší

Nově také projekt S knížkou do života podpoří nově vznikající klub MRKni pro nejmenší, který je určen rodinám s dětmi od narození do 3 let. Hlavní náplní bude především setkávání se a doporučování knih pro nejmenší děti i odborné literatury pro rodiče.

Klub probíhá jedenkrát v měsíci, v pátek dopoledne.
9.0010.00: děti 0 až 18 měsíců, které ještě nezačaly chodit,
10.0011.00 děti starší.
Termíny pro rok 2019: 31. 5., 7. 6., 13. 9., 18. 10., 15.11., 13. 12. 2019.
Termíny pro rok 2020: 24. 1., 14. 2., 13 .3., 10. 4., 15 .5., 12. 6. 2020.
Akce je zdarma a není nutné se na ni dopředu hlásit.

To, že třinečtí knihovníci patří k odborníkům na rozvoj čtenářské gramotnosti a čtenářství potvrzuje ocenění Knihovna roku 2015, které Knihovna Třinec získala i za to, s jakou pečlivostí se věnuje dětem a propagaci kvalitní literatury.

Na projektu Bookstart – S knížkou do života v Třinci spolupracují Knihovna Třinec a Statutární město Třinec.

Více informací poskytne Mgr. Marika Zadembská, vedoucí Knihovny pro děti a koordinátorka projektu, na uvedených kontaktech.

Mgr. Marika Zadembská

vedoucí Knihovny pro děti a Mklubu, koordinátorka projektu

tel.: 558 999 120

e-mail: marika.zadembska@knihovnatrinec.cz

MRKni pro nejmenší text leták aktualizace 6 WEB
Tisk