Psavci 2023

Psavci banner 2023

O co jde?

Zapoj se s knihovnou Třinec do ročního tvořivého nápadu s názvem Psavci a rozvíjej své tvůrčí a spisovatelské schopnosti. Každý měsíc jedna výzva. Každý měsíc jiné téma, zajímavý host a tipy na skvělé knihy. Každý měsíc nový literární tvar, téma a vyhodnocení z měsíce minulého.

Sleduj náš web, Facebook i Instagram!

Pro koho a proč?

Pro ty, kteří se věnují psaní a chtějí vyzkoušet různé věci, zdokonalit se, přijmout roční výzvu. Pro ty, co chtějí zpětnou vazbu od lidí z literárního, tvůrčího, divadelního a novinářského prostředí.

Koluje ti v žilách inkoust? Máš myšlenky, nápady, příběhy, které chtějí na světlo světa? Vábí tě šustění papíru a vůně knih? Pak jsi jeden z nás. Psavec.

Psavec – savec, kterému v žilách koluje modrá inkoustová krev, slyší hudbu papíru a hlavu má plnou nápadů a příběhů, které chtějí ven. Rád píše a tvoří příběhy.

Jak na to?

Přihlášení je jednoduché. Na adresu psavci@knihovnatrinec.cz pošli e-mail s předmětem PSAVCI, kde uvedeš své jméno, příjmení, věk, e-mail, město odkud pocházíš a kategorii, do které spadáš – 1. Studenti SŠ, 2. dospělí 20 +. Letošní výzva je určena pro účastníky z třinecka, jablunkovska a těšínska.

Kapacita je omezená! Přihlásit se může maximálně 15 účastníků do každé kategorie, tak si nedávejte na čas.

Přihlášením do výzvy Psavci dávají organizátorům souhlas se zveřejněním textů na vybraných webových stránkách a v tisku.

Jak to bude probíhat?

 • Během ledna obdržíš startovací balíček, aby ses mohl rozepsat.
 • Každý měsíc pak na tebe bude čekat jedna tvůrčí výzva, která bude zveřejněna vždy první den měsíce.
 • Přesné zadání úkolu najdeš vždy po rozkliknutí dlaždice s názvem daného měsíce.
 • Patron měsíce ti prozradí jak si s výzvou poradit a na co si dát pozor.
 • Maximální rozsah jsou dvě normostrany, tedy dvě A4, ale zadání se může lišit, toto však bude maximální rozsah.
 • Na vypracování úkolu máš celý měsíc, deadline je vždy poslední den v daném měsíci!
 • Vypracovaný text pošleš na email psavci@knihovnatrinec.cz, jako předmět uvedeš svůj pseudonym a měsíc, např. anonymní_krtek – únor.
 • POZOR! Každá práce musí mít NÁZEV, který jí dáš a musí být dole podepsaná pod tvým pseudonymem, např. anonymní_krtek.
 • Všechny práce budou dostupné na této stránce k přečtení pod vaším vlastním anonymním jménem, které vám v lednu pošleme.
 • Patroni měsíce budou vaše práce hodnotit a poté dostanete zpětnou vazbu.
 • Psavci sbírají během celého roku body. Každá práce je ohodnocena a získává body, které se budou sčítat. Psavce s nejvyšším počtem bodů vyhlásíme v prosinci při slavnostním vyhlášení.
 • Jako bonus zde navíc najdete i knižní tipy.

Kdo bude hodnotit?

Texty a zpětnou vazbu bude dělat vždy host, který se pohybuje v literárním prostředí. Pro každý z literárních žánrů jsme si vybrali jiného patrona. Medailonky všech patronů budeme postupně odkrývat.

Už nyní můžeme prozradit, že patronem první výzvy bude rektor tvůrčího psaní René Nekuda, který k Psavcům promluví prostřednictvím videa a dá skvělé rady a tipy, jak se rozepsat.

Ve čtvrtek 21. prosince 2023 v 16.00 pak proběhne slavnostní vyhodnocení a vyhlášení vítězů v Knihovně Třinec. Těšit se můžete na krásné ceny.

Psaní zdar!