Kulturní a komunitní kurátoři Třinec | 2019

Projekt: Kulturní a komunitní kurátoři Třinec 2019

Poskytovatel dotace: Ministerstvo kultury ČR
Oblast knihoven. Dotační řízení: Knihovna 21. století.
Podporovaná aktivita: podpora práce s národnostními menšinami a integrace cizinců, podpora všeobecné dostupnosti knihovnických služeb pro občany se zdravotním postižením, kulturní, výchovná a vzdělávací činnost

Celkové plánované náklady na projekt: 60 000 Kč
Poskytnutá dotace: 25 000 Kč
Termín realizace: celoročně 2019

Cíl projektu

Kulturní a komunitní kurátoři navazují na společenské, kulturní a komunitní aktivity, které třinecká knihovna rozvíjela v posledních letech. Inspiraci pro tento projekt našli třinečtí knihovníci v Dánsku a skandinávských knihovnách, kde program a to, co se v knihovnách odehrává, vytvářejí a určují především ti, kteří stojí mimo knihovnický tým – návštěvníci, uživatelé, obyvatelé daného místa nebo regionu. Tím naplňují svou roli otevřeného a přístupového prostoru, ve kterém lidé mohou uskutečňovat své představy, vize a přání.

Hlavní myšlenkou projektu je definovat knihovnu jako otevřený prostor, což je dlouhodobá snaha knihovny, a díky Kulturním a komunitním kurátorům dává knihovna veřejnosti možnost podílet se na tom, jaká knihovna je a co vytváří. Tím, že knihovna vybírá osobnosti z různých oblastí společenské a veřejného života, dokáže reagovat na aktuální trendy nebo fenomény. Z velké části se jedná o místně jedinečné události a u některých programů a aktivit lze prohlásit, že Knihovna Třinec byla první, byla na začátku tradice nebo pomohla konkrétním lidem.

Aktivity projektu

Knihovna Třinec osloví 6 osobností kulturního a společenského  života, kteří jsou třinečtí rodáci nebo mají k Třinci a tomuto regionu blízký vztah. Ti během roku 2019 připraví program, pořad nebo akci a společně s knihovnickým týmem ho zrealizují.

• Jan Laštůvka
    Oblast byznysu, technologií a společnosti – CEO společnosti MonkeyData zaměřující se na analýzu dat, rodák z Třince, partner Aspen Institutu, člen poradního boardu ostravského Centra PANT.
  • Beata Hlavenková
    Oblast kultury a hudby – držitelka několika ocenění Anděl, jedna z nejlepších českých skladatelek a předních pianistek a hudebnic. Rodačka z Třince/Vendryně.
  • Vojta Dohnal
    Oblast sportu a občanské angažovanosti – rodák z Třince, aktuálně nejmladší třinecký radní. Manažer kapely Lake Malawi (ex Charlie Straight) a ředitel sportovně-kulturního festivalu MajDay.
  • Lucie Maliková
    Oblast osobního rozvoje – zaměřuje se na marketing a HR, pracuje jako projektová manažerka v konzultační firmě Beepartner.
  • Tomáš Nový
    Oblast gastronomie – velký propagátor kvalitní gastronomie v regionu, bývalý ředitel a organizátor 3nec GastroShow, jeden z největších odborníků na chilli u nás.
  • Milada Hejmejová
    Regionální osobnost v oblasti kultury a veřejného života – jedna z nejvýraznějších osobností polistopadové kulturní scény v Třinci a v našem regionu.
    Přednáška – Jak připravit dítě na 1. třídu