Fenomén Adam Wawrosz

23Únor

Místo konání
Knihovna Třinec

Čas: 17:00
Kapacita: 100
Vstupné: ZDARMARok 2023 je v Knihovně Třinec Rokem Adama Wawrosze. Celý cyklus čtyř akcí začne ve čtvrtek 23. února přednáškou Adam Wawrosz v kontextu těšínské nářeční literatury.

Regionální autor Adam Wawrosz, od jehož narození uplyne v prosinci 110 let, byl básník, spisovatel a dramatik. 

Adam Wawrosz – literát, dramatik a velký znalec místního nářečí

 Ve svém díle popisoval Adam Wawrosz každodenní život v našem regionu, naši kulturu a tradice. Přednáškový cyklus Fenomén Adam Wawrosz  v Knihovně Třinec obsáhne každé z těchto témat, a bude pokračováním loňského úspěšného cyklu „Po naszymu je fajnie“.

Adam Wawrosz byl nejen literát, ale hlavně skvělý, ryzí člověk, který si vždy stál za svým přesvědčením Navíc byl velkým a všestranným animátorem kultury, zakládal v Konské a pak v Třinci loutková divadla, byl dlouholetým ředitelem takového divadla, které působilo v rámci Hlavního výboru PZKO  v Českém Těšíně („Bajka“), hrával v ochotnických divadelních skupinách, založil mini kabaret „Torka“, s nímž vystupoval skoro v každé těšínské lokalitě, ale především se proslavil jako autor nářečních divadelních her, skečů, zejména však nářeční poezie a prózy,“ řekl profesor Daniel Kadlubiec, který je znalcem díla tohoto všestranného autora. Dle jeho slov byl v této oblasti mistrem. A veškeré jeho dílo pak znamená velký přínos pro těšínskou kulturu a společenský život.

Osobnost s hodnotným odkazem

 Dle profesora Kadlubce byl Adam Wawrosz také nesmírně obětavý za všech okolností. „Byl pozván s „Torkou“ do Nýdku, necítil se nejlíp, ale neváhal a jel, protože na něj čekali lidé. Jeho zdravotní stav se potom rapidně zhoršil a už se z toho nedostal. Cením si velmi jeho lidské povahy, nekonfliktní, smírčí a zejména jeho cit pro náš region, který nesmírně obohatil svou tvorbou.“ Adam Wawrosz dovedl k dokonalosti nářeční jazyk a v tomto ohledu byl nedostižný, zejména pokud jde o humoristikou funkci.

Jeho odkaz má bezesporu obrovskou regionální hodnotu. Nejen jeho cit pro nářeční slovo, ale také to, jak s ním zacházel v poezii i próze, je mimořádné. „Je to velká hodnota zejména v současnosti, kdy globalizace niveluje národní i regionální hodnoty, a těmi přece můžeme obohacovat jiné, nemluvě o tom, že jde o identifikační vlastnosti, které vypovídají o našem místě ve světě,“ řekl Daniel Kadlubiec.

Fenomén Adam Wawrosz v Knihovně Třinec

 Knihovna Třinec uspořádá v rámci celého roku čtyři akce věnované Adamu Wawroszovi. Každá z nich bude věnována jiné oblasti umělcovy tvorby.

Ve čtvrtek 23. února bude Adam Wawrosz představen v kontextu těšínské nářeční literatury.

Čtvrtek 13. dubna bude věnován jeho životu a díle.

Neoddělitelnou součástí díla tohoto významného autora byl humor a ten bude hlavním tématem zářijové přednášky.

Vyvrcholením celého Roku Adama Wawrosze bude představení autora jako dramatika. Poslední akce se uskuteční 7. prosince v TRISII, kdy bude zahrána jedna z divadelních her z pera tohoto významného regionálního spisovatele.

Součástí cyklu přednášek Rok Adama Wawrosze bude výstava Mariana Steffka pod záštitou Ośrodku Dokumntacyjnym Kongresu Polaków v Republice Czeskiej. Výstava nese název “O životě a tvorbě Adama Wawrosze” a bude přístupná u každé přednášky. Obsahuje jak obrazový materiál či archivní fotografie, tak ukázky z jeho děl nebo knihy. K vidění byla již v roce 2018, kdy uplynulo 105 let od narození tohoto umělce.

Adam Wawrosz únor WEB

 

 

Kalendář

<< Březen 2023 >>
PÚSČPSN
27 28 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2