Filmový festival Jeden svět 2023

28Březen
30Březen

Místo konání
Knihovna Třinec

Čas: 18:00
Kapacita: 100
Vstupné: 80Jaká je cena bezpečí? 

Na to se bude ptát patnáctý ročník festivalu Jeden svět v Třinci

V Třinci festival proběhne od 28. do 30. března 2023 v Knihovně Třinec. Školní projekce budou probíhat v Třinci a Českém Těšíně 20. 3. – 21. 4. 2023. Momentálně už je přihlášeno skoro 1000 žáků a studentů z Třinecka a Jablunkovska. Nejvíce se nám hlásí na film Dívčí gang o influencerství a zájem je i snímek Sloní matka o ochraně slonů v Asii.

Školní filmy najdete na webu JSNS. Vybrané filmy budou po skončení festivalu dostupné ke zhlédnutí na platformě Jeden svět online. 

Všemi filmy letošního ročníku prostupuje téma nejistoty a hledání bezpečí. Ať už jde o pocity finančního zajištění, rodinného zázemí, nebo jistoty garantované státem, pro každého z nás tato spojení znamenají něco jiného. I cena, kterou jsme za bezpečí ochotni platit, je pro každého jiná. Sloganem Cena bezpečí bychom proto chtěli přimět publikum napříč ČR k zamyšlení a vzájemnému respektu k různorodým projevům strachu,“ popisuje koordinátorka festivalu Hana Pietrová.

Festivalovou kampaň připravilo už po šesté Studio Matyáše Trnky. Spěchající postavy, odstrkování, nejistota, strach a ohrožení. To jsou časté scény, které se v letošním vizuálu festivalu objevují. „Vizuály i spot letošního Jednoho světa odkazují k tomu, co se může stát, když nás přemůže strach a potřebu bezpečí uvedeme do absurdna. Můžeme skončit sami zavření v bytě a svět pozorujeme jen klíčovou dírkou nebo prožít zbytek života ve skafandru. Můžeme se ptát sami sebe: Co všechno ještě můžeme pro bezpečí udělat?. Možná i my sami jsme občas v pozici, kdy někoho odstrčíme, aby nám bylo líp. Nebo právě naopak, jsme sami někdy odstrčeni. Jak a jestli je to správně, necháváme na těch, kdo spot uvidí,“ vysvětluje autor kampaně Matyáš Trnka.

Výběr filmů pro veřejnost

Ročníkové téma Cena bezpečí se na Jednom světě v Třinci promítne do všech 7 vybraných snímků, které diváci uvidí v Knihovně Třinec. Na každý festivalový den plánujeme jednu speciální diskuzi s hosty, abychom filmy a jejich témata zasadili do širšího kontextu.

úterý 28. 3. v 18:00 v hale Knihovny Třinec

Festival zahájíme filmem Kuciak: Vražda novináře

Středeční projekce

29. 3. v 17:00 v Knihovně Třinec ve velkém sále

Šťastný člověk – sledujeme příběh rodiny, kde jeden z rodičů prochází procesem tranzice. Marvin je trans muž žijící v dlouhodobém manželském vztahu s partnerem Ivanem a jejich dvěma dětmi ve Švédsku. Snímek bude mít na festivalu světovou premiéru.

29. 3. v 19:00 v Knihovně Třinec ve velkém sále

Ženy za volantem: Příběhy z cesty po Pamíru, dvě autorky filmu, dvě kamarádky a proslulá Pamírská dálnice, která vede přes Kyrgyzstán, Uzbekistán a Tádžikistán. S nimi se vydáme na roadtrip, který odhaluje jak se v těchto zemích žije ženám. A jak zjišťují, touha po rovnoprávnosti je přítomna všude po celém světě.

29. 3. v 21:00 v Knihovně Třinec ve velkém sále

Co všechno je člověk schopen udělat pro pocit bezpečí? Netradiční odpověď přináší režisérka Coco Schrijber ve filmu Je to jenom tvoje vina. Ve snímku představuje tři ženy, které se z násilnických vztahů vymanily vraždou svého partnera.

Čtvrteční projekce

30. 3. v 17:00 v Knihovně Třinec ve velkém sále

Bobi Wine: Prezidentské reggae – Uganda je demokracií jen na papíře. O tom se přesvědčil i charismatický opoziční politik a populární reggae hudebník Bobi Wine, když během prezidentské kampaně čelil špinavým praktikám svého politického soupeře. Dokument vypráví příběh zrodu politické hvězdy.

30. 3. v 19:00 v Knihovně Třinec ve velkém sále

Postpráce – Situaci na trhu práce čekají v blízké budoucnosti velké změny. Kvůli rapidnímu rozmachu automatizace mohou zaniknout stovky milionů pracovních míst. Jak by to ovlivnilo naši společnost?

30. 3. v 21:00 v Knihovně Třinec ve velkém sále

Překonat temnotu - snímek natočený kolektivem ukrajinských tvůrců a tvůrkyň, kteří přinášejí výpověď o každodenním životě uprostřed zuřícího konfliktu.

Doprovodný program

VR filmy

Během celého festivalu bude možné shlédnout 6 dokumentů ve virtuálním světě, konkrétně na nejnovější technologii VR Oculus Quest 2.

 

Koncert ZUŠ pro festival Jeden svět 2023 

Hlavně nesmí býti smutno

čtvrtek 23. 3. 2023 v 17:00

 

Festival ve městech po celém Česku

Kromě Prahy se Jeden svět uskuteční ještě v dalších 27 městech po celé České republice. Diváci a divačky si ho od 22. března budou moci užít například v kinech v Ostravě, Opavě, Rožnově pod Radhoštěm, Uherském Hradišti, Znojmě či Mladé Boleslavi. Jeden svět se tradičně podívá i za hranice a mezi 20. a 27. dubnem proběhne v Bruselu.

Podrobnosti o festivalu a materiály ke stažení najdete na webu www.jedensvet.cz 

 

JS 2023 Program WEB

Kalendář

<< Březen 2024 >>
PÚSČPSN
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31