Jiří Šigut: Rozhraní

23Duben
14Červen

Místo konání
Galerie v KD Trisia

Čas: 00:00
Kapacita: -
Vstupné: -

ne Kategorie


Vernisáž výstavy ROZHRANÍ fotografa a malíře Jiřího Šiguta se uskuteční v úterý 23. dubna v 18.00 hodin v Galerii města Třince v kulturním centru TRISIA. Výstava prodloužena do 14. června.

ROZHRANÍ

 Doménou a středobodem umělecké tvorby Jiřího Šiguta je médium fotografie. Již několik desítek let zkoumá možnosti jejího zobrazování, přičemž svou pozornost obrací od hotových celků k základním stavebním jednotkám. Jeho zájem o přepis analogového vidění do binárního kódu a vztah mezi analogovým a digitálním fotografováním odráží jeho úvahy o proměnách tohoto média. Fascinovaně hledá vizuální základy a jde až na dřeň zobrazení, když fotografie rozkládá na nejmenší části, nad jejichž působností se dále intenzivně zamýšlí. Co se skrývá ve fotografickém zrnu? Dokáží ty nejzákladnější komprimované pixely zachytit citlivost, barevnost i emoce ukryté ve fotografickém celku? Z čeho pramení síla fotky?

 

Ocitá se tím ve sféře smyslového vnímání, které se u lidí proměňuje stejně, jako se proměňuje fotografická technologie. Rozkládá naše schopnost rozložit fotografie na mikročástice i naši schopnost vizuálního cítění? Kde se nachází hranice mezi prostou barvou a emocí? Je možné uchovat atmosféru krajiny a okamžiku i v podobě několika barevných pixelů? Zkoumá tyto otázky a sleduje jejich působení na diváka, na jeho schopnost vnímání.

V Galerii města Třince Jiří Šigut prezentuje výběr akrylových maleb, které jsou zhmotněním daných úvah. Vychází z jeho častých výletů do přírody, kterou ostravský výtvarník nadále zachycuje primárně svým objektivem. Celky, které ho zaujmou – stavby, krajinné prvky, přírodní materiály, v dalších úpravách komprimuje a přetváří do barevných, často ryze monochromatických polí. Minimalisticky tak komprimuje realitu, aniž by však komprimoval její obsáhlost.

 

Jiří Šigut

Ostravský fotograf a malíř se narodil 14. května 1960 v Ostravě-Vítkovicích. Studia technického směru absolvoval v rodné Ostravě i nedaleké Opavě, kde v letech 1984-1986 přechodně žil. Mezi lety 1975-1994 pracoval nejprve jako strojní zámečník, posléze jako technolog oprav a nakonec jako konstruktér v Nové huti Klementa Gottwalda v Ostravě-Kunčicích. Po celý život se souběžně zajímal a realizoval ve světě výtvarného umění. Je členem skupiny Měkkohlaví a v současnosti působí jako grafický designér. Svými díly je zastoupen v řadě předních sbírkotvorných galerií České republiky v čele s Národní galerií v Praze, Moravskou galerií v Brně, Muzeem umění v Olomouci či Galerií výtvarného umění v Ostravě.

Kalendář

<< Červen 2024 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30