Nová výstava Oko do světa

4Duben
4Červen

Místo konání
Knihovna Třinec - galerie

Čas: 16:00
Kapacita: 100
Vstupné: ZDARMAOko do světa je mezinárodní projekt, ve kterém výjimečné obrazové knihy pro děti vyrážejí na cesty. Osm dvojic autorů z několika zemí Evropy míří do knihoven, knihkupectví a galerií po celé České republice. V Třinci, v Malé galerii v Knihovně Třinec, se v jeho rámci představí David Dolenský se svojí knihou Rufus rybaří a spolu s ním i oceňovaný španělský výtvarník Manuel Marsol se svým vesmírným dílem Astro.

Za mezinárodním projektem Okno do světa  stojí francouzské nakladatelství MeMo. Jeho cílem je propojit autory a ilustrátory knih pro děti s kulturními centry a knihovnami. Po úspěšném loňském ročníku, kterého se zúčastnilo dvanáct malých nezávislých nakladatelství z celého světa, proběhne letos Oko do světa v Polsku, Itálii a České republice. U nás u příležitosti oslav pětadvacátého výročí svého založení projekt zaštítilo nakladatelství BAOBAB. Osm dvojic autorů z několika zemí Evropy propojí svá díla s knihovnami, knihkupectvími a galeriemi po celé České republice. V Třinci, v Malé galerii v Knihovně Třinec, se v rámci projektu představí David Dolenský se svou knihou Rufus rybaří a spolu s ním i oceňovaný španělský výtvarník Manuel Marsol se svou vesmírnou knihou Astro.

Vystavující umělci: 

David Dolenský pochází z Podkrkonoší, nyní žije a pracuje v Praze. Vystudoval Interaktivní grafiku na VOŠ Václava Hollara, aktuálně je také studentem Ateliéru ilustrace a grafiky na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Absolvoval stáž v Birminghamu a stáž na Berlínské Udk pod vedením Henninga Wagenbretha. Tvoří plakáty, ilustrace do časopisů, volné kresby, grafiky i autorské knihy a živí se i tetováním. Jeho autorská kniha Rufus zálesák se dostala do prestižního výběru BRAW Amazing Bookshelf mezinárodního veletrhu dětské knihy v Boloni a prestižního ocenění Blueberry Honor Award se dočkala i jeho kniha Tibbles.
Manuel Marsol je španělský autor obrazových knih a ilustrátor. V roce 2017 získal na veletrhu dětské knihy v Boloni jako první Španěl cenu za ilustrace pro děti pro autora pod třicet pět let. Porota ocenila „vysokou originalitu a skvělou techniku – autor přitom míří mimo mainstream, aby mluvil osobitým hlasem, což je mimořádně ojedinělé“. Na boloňský veletrh byl nominován za Španělsko čtyřikrát po sobě. Je nositelem řady dalších cen. Jeho knihy vycházejí ve Španělsku, ve Francii a Portugalsku, ale také například v Japonsku, Jižní Koreji a v Číně. Pro Čechy nebude bez zajímavosti, že ilustroval i Kafkovu Proměnu. Jako ilustrátor se ale věnoval i Melvillově Bílé velrybě, vydal také obrazovou knihu o svých oblíbených místech v Madridu, ilustroval pohádky, mýty, westernové příběhy i text Sado Masocha. Vystudoval reklamu a audiovizuální komunikaci.

Oko do světa Třinec 2 WEB ok

Kalendář

<< Červenec 2024 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4