Pozorování oblohy na Javorovém

10Srpen

Místo konání
Javorový vrch

Čas: 14:00
Kapacita: neomezena
Vstupné: zdarmaPozorování oblohy na Javorovém

V sobotu 10. 8. 2019 jsme si pro vás ve spolupráci s třineckou hvězdárnou připravili jedinečnou akci – pozorování Slunce, Měsíce a dalších planet na Javorovém vrchu. Vstup na akci je zdarma a koná se za jasné a polojasné oblohy.

Pozorováním nás provede hvězdář Hvězdárny Mikuláše Koperníka v Třinci, pan Vodecký, a k dispozici bude profesionální hvězdářský dalekohled.

Co nás čeká?

Na co se můžete během pozorování těšit vám přiblíží slova pana Vodeckého:

“Letos naše skupina astronomů amatérů opět pořádá Mini expedici na Javorový vrch u Třince.  Loni se nám akce povedla a přišlo na ni víc jak 500 zájemců. Dlužno říct, že za tak nebývalou účast vděčíme mimořádnému úkazu, úplnému zatmění Měsíce. Letos již nemáme to štěstí, ale i tak nás čeká bohatá podívaná. Z večera bude nad obzorem Měsíc po první čtvrti a z obou stran ho budou doprovázet Jupiter a Saturn. Jupiter bude krátce po opozici, tudíž vynikající období pro pozorování. Jeho úhlový průměr kolem 46 sekund nám nabídne krásné divadlo na jeho soustavu měsíců. Po západu Měsíce budou dostupné objekty letní oblohy (DSO). Jmenovitě Velká galaxie v Andromedě, Kulová hvězdokupa v Herkulovi nebo oblíbená dvojice galaxií ve Velké Medvědici M81 a M82.  K dispozici bude několik středně velkých teleskopů jak na vizuální pozorování, tak pro astrofoto. Tudíž bude možnost, aby si příchozí i sami něco nafotili, pokud budou mít fotoaparát v úpravě na astrofoto.

Obloha nám prostě bohatě prostřela a tak bude co pozorovat.”

Dopravu na akci si zařizuje každý účastník sám, vč. lanové dráhy. Součástí akce není organizovaná doprava na Javorový.

Výjezd autem na Javorový si případní zájemci musí domluvit sami s pracovníky chaty Javorový. Výjezd je povolen účastníkům, kteří mají na chatě zajištěno ubytování.

Děkujeme za pochopení.

Harmonogram akce

  • Bez názvu

    14.00-západ slunce

    Javorový vrch Pozorování Slunce
  • Bez názvu

    21.00-?

    Javorový vrch Pozorování Měsíce a dalších objektů letní oblohy

Bližší informace o akci vám ráda dodá naše Mirka, a to prostřednictvím e-mailu: vzdelavani@knihovnatrinec.cz nebo na tel.: 778 705 498.

TIP: Možnost ubytování na Chatě Javorový. (javorovy-vrch.eu)

 

NAVÍC: Jedinečná spolupráce a obrovský úspěch třineckého hvězdáře

Třinecká hvězdárna bude spolupracovat observatoří v Ondřejově. Správce Hvězdárny Mikuláše Koperníka v Třinci a amatérský astronom David Vodecký již delší dobu pozoruje a fotí Slunce. Těchto fotografií si všimli pracovníci astronomického ústavu AV ČR (výzkumné instituce, která se zabývá především hvězdnou a galaktickou astronomií, výzkumem meteorů, sluneční astronomií a pohybem kosmických těles) v Ondřejově, kde funguje už léta Sluneční patrola pod vedením paní Martiny Exnerové.

Paní Exnerová nabídla panu Vodeckému spolupráci, která spočívá v jeho zálibě – focení Slunce v různých barvách. Je to obdoba Fotosferexu, (záznamy skvrn na Slunci), na kterém spolupracoval v 80 letech taky pro observatoř v Ondřejově pan Vladimír Knybel (učitel pana Vodeckého a dřívější správce třinecké hvězdárny).

Fotky Slunce se potom uveřejňují na stránkách: asu.cas.cz a jsou mezinárodně dostupné všem astronomům, pro další zpracování.
(zdroj: pracovníci Magistrátu města Třince)

Pozorování oblohy na Javorovém WEB

Kalendář

<< Říjen 2020 >>
PÚSČPSN
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1