Výstava Poučení z temnoty

1Červen
21Červenec

Místo konání
TRISIA a.s.

Čas: 08:00
Kapacita: 60
Vstupné: ZDARMANová výstava v Galerii města Třince „Poučení z temnoty“ představuje díla renomovaného varšavského malíře Macieje Nowackého. Vernisáž se uskuteční 1. června v 18.00 hodin a výstava potrvá do 21. července.

“Poučení z temnoty” je samostatná výstava varšavského malíře Macieje Nowackého. V posledních letech se mužské tělo stalo středem umělcova tvůrčího zájmu. Nowacki studuje a reinterpretuje historické reprezentace a zkoumá způsoby, jak je mužská identita konstruována v západní ikonografii a kulturních narativech. Na jeho obrazech se těla dosud prezentovala v pózách zdůrazňujících přehnanou muskulaturu, demonstrující sílu, zdatnost a velikost. Postavy na jeho nejnovějších obrazech, které budou vystaveny v Galerii města Třince, jsou zachyceny v okamžicích odpočinku, spánku, snění, ale také v momentech zranění, utrpení a umírání, a nacházejí se tak ve stavu změny.

Dodatečně jsou na výstavě představeny čichové objekty vytvořené z fragmentů torza odlitého do betonu, které vydávají intenzivní vůni. Název výstavy je převzat z francouzského “Lecons de tenebres”, barokního hudebního žánru, který vychází z polyfonních pohřebních písní a je přítomen při pohřebních rituálech.

Truchlení a loučení, jak na osobní, tak na kulturní úrovni, symbolizují příležitost k novým začátkům. Nowacki hledá cesty, jak se vymanit z dominantních vzorců maskulinity, a vytváří tak novou mytologii a spiritualitu, která je založena na rozpoznání a odmítnutí problematických, patriarchálních vzorců.

Maciej Nowacki (nar. 1991, Poznaň) je autor obrazů, objektů a instalací. Jeho hlavním médiem je malba. Ve svých dílech čerpá z historických pramenů a reinterpretuje konvenční způsoby zobrazování mužských těl z queer perspektivy. Používá také motivy z oblasti mytologie a alchymie a buduje příběhy o proměně těl, identity a psychiky. Studoval malbu a nová média na Akademii umění ve Štětíně. Své práce vystavoval mimo jiné v BWA Wrocław, MAMOTH Contemporary v Londýně, v galerii Heart of Man ve Varšavě, BWA Tarn.

Nowacki plakát WEB

 

Kalendář

<< Červen 2024 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30