Vymazávání budoucnosti

20Červen

Místo konání
Knihovna Třinec - velký sál

Čas: 18:00
Kapacita: 80 osob
Vstupné: zdarmaPřednáška a poslechový večer – Vymazávání budoucnosti

Ve čtvrtek 20. června 2019 se můžete ve velkém sále knihovny těšit na další jedinečnou přednášku, která tentokrát nebude výjimečně o výtvarném umění, ale o jiném uměleckém žánru – konkrétně o populární hudbě.  Ale nebude se jen přednášet. Těšit se můžete na poslechové setkání plné videoklipů. Akcí nazvanou Vymazávání budoucnosti, kterou připravila Galerie města Třince, nás provedou Jonáš Kucharský a Jiří Špičák.

Vstup na akci je zdarma.

Proč populární hudba nepřekvapuje a kde se to zaseklo?

Může dnes ještě v hudbě vzniknout něco nového? Jakou sílu má nostalgie a jak současnou hudbu ovlivňují pátrání v kolektivní paměti? Proč zní mainstreamová hudba staře a proč se na prvních příčkách hitparád objevují reedice desek z šedesátých let? Poslechový večer s videoklipy nás zavede do okamžiků, kdy jsme si přestali představovat budoucnost a pomocí hudebních ukázek se pokusí ukázat, kdy a proč se v popkultuře zastavil čas a co s tím můžeme dělat. Klíčová slova: přemazávání paměti, vzpomínky na budoucnost, retrománie, folklor.

Jonáš Kucharský (*1991, Praha)

Jonáš Kucharský je kurátor hudby a zvuku Národního filmového archivu. Vystudoval Ústav hudební vědy Masarykovy Univerzity v Brně, působil jako hudební dramaturg studentského Radia R, člen dramaturgického týmu brněnského kulturního prostoru PRAHA, spolupracoval na mezinárodním festivalu Expozice nové hudby. V současné době spolupracuje s Českým rozhlasem a to jako hudební dramaturg ČRo Vltava. Za Národní filmový archiv spolu s Katarínou Gatialovou spolupracuje na kolektivní monografii věnovanou československé elektroakustické hudbě, připravuje výzkumný projekt věnovaný filmové hudbě Zdeňka Lišky, věnuje se hudebním doprovodům němých filmů, živému uvádění filmové hudby a problematice filmového zvuku obecně. Je aktivním hudebníkem (Pris, atlantik) a hudebním publicistou (HISVoice, A2, Fullmoon).

Jiří Špičák (*1986, Olomouc)

Jiří Špičák je nezávislý hudební publicista a rozhlasový moderátor. V minulosti působil jako hudební redaktor a později hudební dramaturg stanice Českého rozhlasu Radia Wave, v současnosti na Radiu Wave moderuje hudebně-kritický magazín Komplex a jako hudební dramaturg se podílí na vysílání pořad ArtCafé stanice Českého rozhlasu Vltava. V roce 2016 editorsky spolupracoval na vydání knihy Oáza mapující slezskou hudební scénu. Momentálně píše především pro zpravodajský server Aktuálně, Deník N nebo Právo, redakčně se podílí na chodu časopisu His Voice, přispívá do časopisu A2 a na web Alarm a pracuje jako editor pro hudební časopis Full Moon.

Celoroční činnost Galerie města Třince, stejně jako tato akce, je podpořena Ministerstvem kultury ČR na základě projektu Celoroční činnost Galerie města Třince.

poslechový večer a přednáška Vymazávání budoucnosti WEB

Kalendář

<< Prosinec 2021 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2