PODZIM 2025 v knihovně

Podzim v knihovně

Prázdniny jsou fuč, my se vracíme do normálu a chystáme opravdu bohatý podzimní program. 

Otevírací doba se vrací do své standardní podoby a my doporučujeme – než se vydáte do knihovny, ověřit si, že máme otevřeno.

Přinášíme i přehled toho, co vás v knihovně na podzim čeká. Věříme, že si z nabídky vyberete a těšíme se na vás.

Vaše Knihovna

výpůjční doba od září knihovna galerie info centrum podzim 2025 WEB
P. S.: Spoustu aktuálních informací sledujte i na facebook nebo instagram.

Noc vědců poprvé v Třinci

Jedna z největších vědecko-popularizačních akcí Evropy míří letos poprvé také do Třince! V pátek 26. září zažije Třinec noc plnou experimentů, zábavy a objevování. Odhalíme, co všechno může být bohatstvím – od vědomostí přes přírodu až po lidskou tvořivost. Vstup na celou akci je zdarma a své si najdou malí i velcí. Aktuality, program a vše okolo třinecké Noci vědců sledujte na oficiálních stránkách Noci vědců nebo ve facebookové události. Noc vědců pro vás v Třinci zajišťují ve spolupráci tyto organizace: Knihovna Třinec, Město Třinec, Třinecké železárny, Gymnázium, Třinec, ZŠ Slezská Třinec, Střední průmyslová škola Třineckých železáren a MEDICA Třinec.

noc vědců podklad banner OK

Přednášky na rozmanitá témata

Přednášky patří v knihovně k populárním akcím. V následujícím měsíci se můžete těšit třeba na velice aktuální workshop E-bezpečí pro rodiče, který pořádá v naší knihovně MAP Třinec.  V následujícím týdnu pokračuje také oblíbený cyklus regionálních přednášek Otisky generací – tentokrát na téma Vítězství, která formovala Třinec. Jedinečná příležitost se naskytne také na konci září, kdy v knihovně hostíme přednášku politoložky Evy Klusové Když Karkulka týrá vlka o tom, jak se bránit současné propagandě, aniž bychom ztratili svobodu myšlení. A jako předzvěst listopadového Festivalu svobody pořádáme na konci října besedu Bezpečí začíná u Tebe na téma “Příprava občana k obraně státu” s vojáky Krajského vojenského velitelství Ostrava.

E-bezpečí pro rodiče ikonka
Otisky generací sport 2025 ikonka
Když Karkulka týrá vlka ikonka
Festival svodoby 2025 Bezpečí začíná u tebe ikonka

Kurzy pro všechny věkové kategorie

V září se rovněž rozjíždí všechny vzdělávací kurzy. Bude jich hodně a pro všechny věkové kategorie – od dětí po seniory.
Pro děti chystá naše Malá galerie nový výtvarný kroužek Tvořiště, který bude probíhat jednou měsíčně a znovu se rozjíždějí dětské výtvarné kurzy ARTík, Přijď tvořit a pro dospělé také Ateliér. Nabídka jazykových kurzů je také široká – v knihovně se vyučuje angličtina, němčina i francouzština. Zároveň pro seniory nabízíme kurz Začínáme s chytrým tabletem nebo mobilem, na který navazuje také nabídka naší Digitální poradny, která probíhá jednou měsíčně. V nabídce máme také kurz Finanční gramotnosti nebo Mozkovou posilovnu.

Tvořiště 2025 ikonka
Digitální služby státu Knihovna Třinec ikonka
Začínáme s chytrým telefonem 2024 podzim ikonka
Finanční gramotnost 2024 ikonka

Cestování po celém světě

Mimořádně jsme na podzim po dlouhé době zařadili pár cestovatelských setkání, která ale budou stát za to. Procestujeme svět od studené Antarktidy, přes sousední Patagonii až na Ukrajinu.
V pátek 12. září dorazí zpět do Třince Arthur F. Sniegon – třinecký rodák a zakladatel organizace Save elephants. Tentokrát ale nebude povídat o slonech, ale o jeho cestování a pomoci Ukrajině v posledních letech na besedě Slavnou Ukrajinou s Arthurem z Třince.
Od 17. září si ve vstupní hale knihovny budete moci prohlédnout interaktivní výstavu Ne jen bílá Antarktida, která bude k vidění celé dva týdny a doprovodí besedu se stejným názvem Ne jen bílá Antarktida, která se odehraje ve velkém sále naší knihovny ve čtvrtek 25. září 2025 a dozvíme se díky ní něco o výzkumu na antarktické polární stanici J. G. Mendela.
A 9. října se přesuneme do sousední Patagonie, kterou procestoval netradičním způsobem – Hotelbusem napříč Patagonií, náš dlouholetí přátelé, třinečáci a autoři nádherných fotek naší knihovny – manželé Zubkovi.

Ne jen bílá Antarktida výstava ikonka
Slavnou Ukrajinou s Arthurem z Třince ikonka
Nejen bílá Antarktida ikonka
Hotelbusem napříč Patagonií ikonka

Literatura a čtení

Fond naší knihovny neustále doplňujeme. Každý týden našim čtenářům zasíláme e-mailem přehled knižních novinek, ale najdete jej také přímo v našem katalogu.
Novinkou je také čerstvě vydaný osmý díl oblíbené detektivní série jablunkovského rodáka Petra Sagitaria. Baraba se bude slavnostně křtít 16. září přímo u nás v knihovně, z čehož máme radost. Můžete se těšit na setkání se samotným autorem a úryvky z knihy přečte herec Richard Liberda.
Zároveň se znovu rozjíždí klub MRKni pro nejmenší, ve kterém naše Marika a její tým už dlouhá léta doporučuje to nejlepší čtení pro děti, pomáhá se setkáváním, ukazuje práci s knihou a vše je navíc doplněno o říkanky, písničky, pohybové aktivity i tvoření.
A kdo dává přednost elektronickým knihám, tuto možnost v knihovně nabízíme taky. Podrobný návod si můžete přečíst pod tímto odkazem.

eknihovna 02
Baraba trujkunt 02
Mrkni pro nejmenší ikonka
Začínáme s chytrým telefonem 2024 podzim ikonka
Přehled všech našich akcí, kurzů a aktivit, konkrétních termínů a časů můžete najít v sekci UDÁLOSTI.