Celoroční činnost galerie | 2024
Podpořený projekt: Celoroční činnost Galerie města Třince
Poskytovatel dotace: Ministerstvo kultury ČR
Dotační program na podporu profesionálního výtvarného umění pro rok 2024
Celkové náklady na projekt: 895 429 Kč
Poskytnutá dotace: 320 000 Kč
Termín realizace: celoročně 2024
Cíl projektu
Cílem projektu je zajištění výstavního a doprovodného programu Galerie města Třince v roce 2024.
Kurátorská koncepce na rok 2024
- 4 autorské výstavy
- 2 kolektivní výstavy
- 1 výstava v exteriéru na plochách autobusových zastávek
Při výběru umělců pro výstavy usilujeme o vyvážené zastoupení regionálních, národních a zahraničních tvůrců. Oceňujeme rozmanité perspektivy, včetně různých zájmů, věkových skupin, pohlaví, orientací, používaných médií a národností.
Snažíme se sloužit umělcům a jejich sebevyjádření formou, která bude podporovat jejich další umělecký vývoj a autonomii. Věříme, že výstavy, které vznikají v souladu se záměrem umělce, aniž bychom do nich zasahovali jinak než radou či pomocí, v konečném důsledku slouží nejlépe samotnému publiku. Kurátorský přístup zahrnuje pochopení a zprostředkování vize umělce divákům pomocí doprovodných programů a doplňujících materiálů, či konzultací a asistencí. Doprovodné programy již druhým rokem realizuje Veronika Chmelařová, galerijní pedagožka, historička umění a také autorka dětské popularizační knihy o umění “Od Venuše po atomy”, což je pro galerii významné profesionální posílení.
Pro rok 2024 jsme se rozhodli přistoupit k naplňování koncepce galerie jiným způsobem. Spíše než propojování obsahu jednotlivých výstav, se zaměřujeme na jejich přípravu a následné realizační procesy. Zastřešujícím tématem, které nás inspiruje, nebo lépe, které vnímáme jako důležité ke zpracování, je rychlý rozvoj digitálních technologií.
V rámci tvorby náplně koncepce pro rok 2024 jsme se zaměřili na experimentální, ale přesto důsledné uplatňování metod digitalizace v našich procesech, což vedlo k vytvoření konceptu “Průvodce digitální svépomocí”. Jeho účelem je implementovat nové nástroje umělé inteligence do pracovního procesu galerie. Rok 2024 zahájíme reflexí a konzultacemi našich digitálních procesů a toho, jak využívat UI jako podpůrný a asistenční nástroj, který příznivě ovlivňuje spolupráci s umělci a komunikaci s diváky. Jako hypotetický příklad může fungovat například zavedení překladače do webu galerie či vytvoření různě filtrovatelných databází až po administrativní zkratky.
Cílem našeho projektu je podpořit modernizaci galerie a digitalizaci přípravných procesů. Implementací nástrojů umělé inteligence a digitalizací procesních a provozních operací se galerie stane případovou studií. Můžeme sdílet naši praxi v místním měřítku a inspirovat návštěvníky k sebevzdělávání a k experimentu.