Festival svobody: Inspirativní setkání
Místo konání
Knihovna Třinec
Čas: 14:00
Kapacita: 60 míst
Vstupné: 300 Kč
Festival svobody opět v Třinci
I letos slavíme v Knihovně Třinec svobodu festivalem. Ve dnech 24. a 25. listopadu nás čekají skvělí hosté.
→ Festival zahájí v pátek pánové z oceňovaného podcastu Přepište dějiny Martin Groman a Michal Stehlík.
→ V sobotu 25. listopadu to bude Inspirativní setkání s novinářem a spisovatelem Tomášem Etzlerem nebo expertem na umělou inteligenci Josefem Holým. Festival svobody si oblíbil plukovník Generálního štábu AČR, právník Otakar Foltýn, který jej navštíví již potřetí. Dalším z hostů bude například ústavní právník Jan Kysela a Jan Beneš, odborník na britskou a americkou literaturu a kulturu z Ostravské univerzity.
Formát těchto setkání je koncipován tak, že každý z pozvaných hostů bude mít v knihovně svůj prostor pro cca 20 lidí. Po skončení každého bloku zůstávají hosté na svých místech a návštěvníci si přejdou k další osobnosti. Uskuteční se pět bloků.
→ Po skončení jednotlivých přednášek je na programu panelová diskuse, která se osvědčila v minulém ročníku. Všichni hosté se sejdou u jednoho stolu a budou odpovídat na dotazy z publika. Moderování se ujme Jan Becher z Knihkupectví Kapitola.
Přesný program se v současnosti ladí. Znám bude počátkem listopadu.
Jedním z hostů minulého ročníku byla expertka na politickou komunikaci a on-line propagandu Alexandra Alvarová. Návštěvníkům letošního Festivalu svobody do Třince mimo jiné vzkázala: „Moc mě mrzí, že letos nemohu být na festivalu s vámi, ale zato tam budete mít někoho, kdo „drží prst na tepu doby a umělé inteligence“ – Josefa Holého, se kterým už čtyři roky děláme úspěšný podcast Kanárci v síti. Chtěla jsem vám napsat, abyste se nebáli mluvit o hodnotách a o tom, co je v naší zemi a v našich životech důležité. Tuhle debatu jsme v roce 1989 ošidili a mysleli jsme si, že když komunismus vymizel, vymizí i jeho pán: Ruský imperialismus. Jenže jsme udělali chybu. Ideologie byla jen mocenská kára, na které Rusové vždycky vozí tanky. Jejich novou károu je mystický fašismus, zabalený do řečiček o křesťanství a spáse civilizace. Proto je načase se začít nahlas bavit o hodnotách, které jsou pro nás klíčové a přes které nejede vlak. Ústava nemůže být nahrazena církevním právem, volby nemohou být nahrazeny barevným spektáklem na Instagramu a justice nemůže být nahrazena kamarádšofty. Musíme se začít bavit o hodnotách, protože na nich stojí naše bezpečí. Když je obětujeme pro trochu klidu, trochu emocí a trochu míru, zbydou nám zase jen oči pro pláč. Nevím, jak vy, ale když je řeč o ženách, LGBT komunitě, migrantech, raději jsem, když se o nich mluví jako o Marušce, Pepíčkovi, Oksaně nebo Ahmedovi, než jako o „vředu na tváři naší tradiční kultury.“ Zlá propaganda plodí jen násilí, tahá nás za naše vnitřní démony. To jediné, co ji může zastavit, je to dobré, co stále cítíme, že jsme si uchovali. Soucit, ohleduplnost respekt k druhým, respekt k lidskému životu, k ústavě a právu, ke společnému státu. V roce 1989 jsme chtěli blahobyt. Teď je třeba chtít složité, abstraktivní věci. Svobodu, nezávislost, demokracii.”
Srdečně Vaše Saša Alvarová
Své jedinečné dojmy z Festivalu svobody loni uveřejnil komentátor Seznam zpráv Alexandr Mitrofanov ZDE.