LiStOVáNí – Mé dětství v socialismu
Místo konání
Knihovna Třinec - velký sál
Čas: 18:00
Kapacita: 80
Vstupné: 100
LiStOVáNí – Mé dětství v socialismu
Slíbili jsme vám letos ještě jedno LiStOVáNí a také jsme vyslyšeli vaše prosby. V listopadu tak k oslavám 30 let svobody přidáme speciální představení, velmi úzce spjaté s výročím. V sobotu 16. 11. 2019 k nám projekt Lukáše Hejlíka přiveze knihu Mé dětství v socialismu, kterou připravil Ján Simkanič.
Mé dětství v socialismu (soubor povídek více než 60ti osobností)
U příležitosti 30. výročí Listopadu ´89 desítky známých osobností připravily mozaiku příběhů, emocí a vzpomínek na svá dětská léta v období socialismu. Vykreslují mimořádně plastický obraz doby, kterou zažila stále ještě naprostá většina z nás. Zavzpomínejte s nimi na dobu, která měla trvat na věčné časy. Děti dokážou být mimořádně citlivé na věci, s nimiž se dospělí už dávno smířili. Dokážou ze své perspektivy mnohem intenzivněji vnímat absurditu, nesmyslnost i krásu. Patříte také mezi děti socialismu? Pak ve vás vtipné, dojemné, mrazivé a originální texty zaručeně vyvolají proud vašich vlastních vzpomínek, emocí a zážitků z té doby. Nebo jste se narodili až po sametové revoluci? Potom zůstanete v úžasu nad tím, v čem vaši rodiče museli každodenně žít a jak moc se tehdejší svět lišil od dnešního.
Účinkují Pavel Oubram a Věra Hollá.
Uspořádal Ján Simkanič.
V roce 2014 vydal BizBooks (Albatros Media).
O projektu LiStOVáNí
Projekt LiStOVáNí probíhá od roku 2003 a jeho cílem je představit divákům všech generací zajímavé knihy neotřelou formou tzv. scénického čtení. Jedná se o atraktivní spojení literatury a divadelního představení, často oživené kostýmy, rekvizitami, vizuálními efekty (např. barevným osvětlením) nebo hudebními prvky. Klíčovou součástí představení je kniha – hraje zde důležitou roli nejen jako zdroj příběhu, ale mnohdy také jako jedna z rekvizit. Záměrem autorů je na knihu upozornit jako na neoddělitelnou součást života. Projekt tak zároveň funguje jako nástroj podpory rozvoje čtenářství, obzvlášť u dětských diváků.
Od běžného scénického čtení, jež se obvykle omezuje pouze na dramatickou recitaci textu, se představení projektu LiStOVáNí liší především mírou kreativity, jaká je účinkujícími vynaložena na vizualizaci textu. V závislosti na prostorových možnostech jsou při představení využívány kulisy a výpravné rekvizity, jako např. stoly nebo židle. Kromě knihy, kterou během představení disponují všichni herci, jsou pro oživení často využívány i jiné hrací rekvizity, stejně tak se téměř vždy setkáváme s kostýmy, ilustrujícími příběh. Nedílnou součástí mnoha představení je hudba a pěvecké či taneční vložky. Důležitou součástí představení je interakce s diváky. Účinkující s nimi komunikují, někdy se i některý z diváků dočasně stává členem hereckého souboru a s knihou v ruce se účastní vystoupení.
Zdroj: Wikipedia