Psychofarmaka – ano či ne?
Místo konání
Knihovna Třinec - velký sál
Čas: 16:00
Kapacita: 80 osob
Vstupné: zdarma
Psychofarmaka, léky na bolest duše – ano či ne?
Ve čtvrtek 6. 12. 2018 budete moct v 16.00 ve velkém sále knihovny navštívit přednášku MUDr. Michala Raszky, který nám dá přiblíží odpovědi na otázku Psychofarmaka, léky na bolest duše – ano či ne?
Dle statistik Světové zdravotnické organizace má za rok přibližně každý čtvrtý člověk osobní zkušenost s některou z forem psychického onemocnění. Některá onemocnění nelze úspěšně léčit bez léků, kdežto u některých dochází k jejich nadměrnému užívání. V rámci přednášky si stručně popíšeme nejčastěji užívané léky na psychiku. Budeme se věnovat obavám, nadějím a v neposlední řadě nebezpečím, které tyto léky mohou přinášet. Také se budeme věnovat velkému tématu motivace k užívání léků. Odpovíme si na otázku, jak je to s jejich vysazováním? Jak se na to dívají psychiatři? Cílem přednášky bude také zlidštit psychiatrii, ukázat, jak psychiatrie funguje, co nabízí a kde jsou její hranice. Diskuze bude velmi vítaná.
A co jsou vůbec psychofarmaka? Psychofarmaka jsou látky, které ovlivňují mozkové funkce a vedou ke změnám vnímání, nálady, vědomí, kognice a chování. Řadíme mezi ně různá anestetika, analgetika, antidepresiva, ale také například halucinogeny.
Během přednášky si odpovíme také na otázky:
Jaké jsou nejčastěji užívané léky na psychiku?
Kdy nám léky prospívají a kdy dochází k jejich zneužívání?
Jak se na to dívají psychiatři?
Vstup na akci je zdarma. Přednáška se koná v rámci projektu Společně bez bariér, který je podporován Ministerstvem kultury ČR.
MUDr. Michal Raszka
V roce 2015 se přestěhoval z Prahy do Třince, kde působí jako psychiatr a psychoterapeut na akutním psychiatrickém oddělení CNS-CENTRA Třinec, s.r.o. V minulosti se věnoval výzkumu úzkostných poruch. V současnosti, kromě své práce na oddělení, také působí jako lektor komunikace s lidmi s duševním onemocněním a věnuje se novému oboru, který propojuje biologické a psychologické poznatky – neuropsychoterapii. Považuje se za psychoterapeuticky smýšlejícího psychiatra a práce s lidmi ho baví. :)